تحليل هفتگی بورس‌/ رکورد ارزش معاملات شکست

بورس
بهابین

این هفته شاخص کل بورس تهران برخلاف شاخص هم‌وزن شرایط خوبی نداشت و بازدهی کمتر از دو درصد را نشان داد. این در حالیست که شاخص هم‌وزن رشد بیش از 6 درصدی را ثبت کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل هفته گذشته روی عدد دو میلیون و 137 هزار واحدی قرار گرفت و در پایان این هفته به رقم دو میلیون و 179 هزار واحدی رسید و توانست بازدهی 1.9 درصدی را ثبت کند.

از سوی دیگر، شاخص هم‌وزن بازار سرمایه نیز با رسیدن به محدوده 692 هزار واحدی رشد 6.3 درصدی را تجربه کرد و پس از بازدهی فرابورس نیز در معاملات این هفته به رقم 5.8 درصد رسید.

نگاهی به آمار بازدهی‌ها نشان می‌دهد که سهام خرد و کوچک متقاضی بیشتری داشتند و توانستند ظرف دو هفته‌ شاخص هم‌وزن را بیش از شاخص کل مثبت نگاه دارند.

ارزش معاملات این هفته نسبت به هفته اخیر افزایشی شد و بر همین اساس ارزش معاملات روز شنبه برابر 15 هزار و 702 میلیارد تومان، روز یکشنبه 14 هزار و 581 میلیارد تومان، روز دوشنبه 18 هزار میلیارد تومان و در نهایت در آخرین روز کاری هفته یعنی سه‌شنبه ارزش معاملات بازار برابر با 12 هزار و 600 میلیارد تومان بود.

از ابتدای سال گذشته تا به امروز، بیشترین و بهترین ارزش معاملات خرد مربوط به این هفته بوده است. تنها در چهار روز معاملاتی این هفته ارزش معاملات خرد به حدود 60 هزار میلیارد تومان رسید که عدد بسیار بزرگ و مهمی برای بازار است.

در این هفته یک روز خروج نقدینگی از بازار سرمایه رخ داد و سه روز دیگر نقدینگی وارد چرخه معاملات شد. بر اساس آمار روز شنبه هزار و 253 میلیارد تومان، روز یکشنبه هزار و 78 میلیارد تومان و روز سه‌شنبه 650 میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار سرمایه شده است. اما تنها در روز دوشنبه هزار و 101 میلیارد تومان خروج نقدینگی توسط افراد حقیقی از بازار سهام رقم خورد.