تحلیل بازار امروز 16 فروردین 1402 / اقبال بورسی‌ها به سهام کوچک و متوسط بازار

بورس
بهابین

در بازار امروز، شاخص هم‌وزن بازار سرمایه عملکرد بسیار مطلوب‌تری نسبت به نماگر اصلی تالار شیشه‌ای داشت. این مهم بیانگر توجه و اقبال بازار به سهام کوچک و متوسط است. اما چه سهامی در حال حاضر مورد توجه بورسی‌ها قرار می‌گیرند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، معاملات بورس روز جاری در حالی رقم خورد که شاخص کل در راستای روند روز گذشته خود گام برداشت؛ بر همین اساس نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افزایش 18 هزار و 362 واحدی که معادل 0.87 درصد این شاخص است رو‌به‌رو شد و در ارتفاع دو میلیون و 137 هزار واحدی به کار خود خاتمه داد. به این ترتیب شاخص کل فعلا بالاتر از سقف سال 99 تثبیت شده است.

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز همسو با شاخص کل رفتار کرد و با افزایش 2.09 درصدی به سطح 651 هزار و 078 واحدی رسید.

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را 24 میلیارد و 200 میلیون نشان می‌دهد. همچنین ارزش معاملات خرد (سهام+صندوقهای سهامی) امروز بازار مبلغ 16 هزار و 165 میلیارد تومان بود.

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از ورود سرمایه حقیقی‌ها به بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس امروز، خبر از ورود 806 میلیارد تومانی پول به بورس می‌دهد.

در گزارش‌های پیش از شروع موج صعودی فعلی بازار یادآور شدیم که با نزدیک شدن شاخص کل به سقف تاریخی، مقایسه سهام با قله تاریخی خود در تابستان 99 یکی از راه‌های خرید سهام توسط بازار خواهد شد.

در حال حاضر موج خرید جامانده ها از رشد بازار که از دو سه هفته پیش شروع شده است کماکان در بازار ادامه دارد. از سویی این موج اکنون به سهام متوسط و کوچکتر بازار که جاماندگی زیادی نسبت به سقف تاریخی خود دارند رسیده است.

این روش برای معاملات کوتاه‌مدت می‌تواند امکان انتخاب سبد و کسب بازده مهیا کند، اما سهامداران باید دقت داشته باشند که برخی از نمادها در سقف 99 در حباب سنگینی قرار داشتند و احتمالا در حال حاضر نیز توجیه بنیادی برای آن سطوح قیمتی نداشته باشند. بنابراین چنین سهامی مد نظر سرمایه‌گذاران قرار نخواهد گرفت.

در پایان جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه، گروه‌‎های مخابرات، لیزینگ و زغال سنگ به ترتیب با 5.6 درصد، 5.4 درصد و 5.18 درصد، بیشترین بازدهی را نصیب سهامداران خود کردند.

از سوی دیگر در روز جاری کمتر صنعتی با بازدهی منفی یافت می‌شد؛ صنعت چاپ تنها صنعت بورس تهران بود که بازدهی منفی کسب کرد.

در میان بازار یک دست سبز امروز پس از صندوق‌های درآمد ثابت با 398 میلیارد تومان ورود پول، گروه رایانه بیشترین ورود پول را به میزان 222 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

همچنین در سوی مقابل، فعالیت‌‎های چندرشته‌ای صنعتی با 63 میلیارد تومان خروج پول، بیشترین خروج پول میان صنایع را تجربه کرد.

گزارش‌های بیشتر تحلیل بازار را در صفحه اخبار بورس بخوانید.