ترامپ در بازداشت موقت است/ واکنش کاخ سفید به بازداشت ترامپ

بورس
بهابین

رئیس جمهور سابق آمریکا امروز پیش از ورود به دادگاه منهتن بازداشت شد. کاخ سفید درباره این موضوع اعلام کرده است که برای هر تهدیدی آماده‌ایم.

به گزارش تجارت‌نیوز، ترامپ پیش از شرکت در جلسات محاکمه‌اش در دادگاه نیویورک بازداشت شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مقامات دادگاه منهتن واقع در نیویورک هم اکنون «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا را بازداشت کردند تا در جلسه دادگاه به اتهامات وی رسیدگی شود.

رئیس جمهور سابق آمریکا پیش از بازداشت در توییتر خود نوشت: به نظر خیلی سورئال می‌‌رسد. من را بازداشت می‌کنند. من نمی‌توانم باور کنم که این اتفاق در آمریکا می‌افتد.

وی پیشتر در توییت خود نوشت که درخواستش برای انتقال محاکمه او از منهتن به استاتن آیلند نیویورک را ارائه کرده است تا عادلانه‌تر و امن‌تر باشد.

از سوی دیگر، به گزارش الجزیره، کاخ سفید در خصوص تهدید ایجاد ناآرامی‌های احتمالی پس از محاکمه ترامپ اعلام کرد: هیچ اظهارنظری در مورد این پرونده نمی‌کنیم. ما برای هر تهدیدی آماده‌ایم.

این در حالیست که ترامپ دقایقی پیش وارد دادگاه منهتن شد.

به گزارش بی بی سی، «خوان مانوئل مرچان» قاضی تاریخ‌ ساز دادگاه منهتن است که برای اولین بار در تاریخ مسئولیت قضاوت درباره پرونده اتهامی یک رئیس جمهور سابق آمریکا را برعهده دارد.

«خوان مانوئل مرچان» قاضی دیوان عالی قضای نیویورک است و ۱۲ سال سابقه قضاوت در این کرسی را دارد.

الجزیره در خبری فوری در این خصوص نوشت: برای گرفتن اثر انگشت، ترامپ در بازداشت است. وی هم اکنون در انتظار محاکمه قرار دارد.

رویترز به نقل از کارشناسان حقوقی نوشت حضور دونالد ترامپ در دادگاه احتمالا کوتاه خواهد بود و هر محاکمه‌ای، حداقل بیش از یک سال به طول خواهد انجامید. متهم شدن یا حتی محکومیت ترامپ از نظر قانونی، مانع از نامزدی وی برای ریاست جمهوری نمی‌شود.

رئیس جمهور سابق آمریکا، پس از انگشت نگاری محل بازداشت موقت را ترک کرد و برای شروع جلسه استیضاح خود به دادگاه رفت.

با آنکه سندی که اتهامات ترامپ در آن مورد تشریح شده مهر و موم است اما ای‌بی‌سی به نقل از منابع آگاه گزارش داده ترامپ به حدود ۲۴ فقره جرم متهم شده است. طبق ادعای ای‌بی‌سی بعضی از اتهامات مطرح‌شده علیه ترامپ، مصداق جنحه (felony) هستند. پیشتر رسانه‌ها گزارش داده بودند در صورت مجرم شناخته شدن ترامپ در اتهامات جنجه او ممکن است با مجازات حبس روبه‌رو شود. انتظار می‌رود اکثر اتهامات ترامپ مصداق «خلاف» (misdemeanor) باشند که با مجازات‌های خفیف‌تر مانند جرایم مالی روبه‌رو می‌شوند.

منبع: مهر