پیش بینی بورس یکشنبه 20 فروردین 1402 / شاخص کل 3 میلیونی می‌شود؟

بورس
بهابین

برای پیش بینی بورس یکشنبه ابتدا باید اتفاقات بورس در جریان معاملات شنبه را زیر ذره بین برد. غلبه بی حرف و حدیث خریداران در بورس شنبه، نقشه یکپارچه سبزی را برای بازار رقم زد. اما آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟ در این میان برخی کارشناسان از شاخص سه میلیونی هم صحبت می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاملات بورس روز شنبه در حالی رقم خورد که در پایان جریان دادوستد‌ها نقشه بازار یکپارچه سبزی برای سهامداران رقم خورد؛ بر همین اساس دماسنج تالار شیشه‌ای با افزایش 64 هزار و 922 واحدی که معادل سه درصد این شاخص است رو‌به‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات شنبه در سطح دو میلیون و 202 هزار واحدی ایستاد.

شاخص کل هم‌وزن نیز همسو با شاخص کل رفتار کرد و با رشد 3.9 درصدی به سطح 676 هزار و 547 واحدی رسید.

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات شنبه را 27 میلیارد و 760 میلیون و ارزش معاملات را 15 هزار و 706 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از ورود سرمایه حقیقی‌ها به بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس امروز، خبر از ورود هزار و 251 میلیارد تومانی پول به بورس می‌دهد.

نگاهی به روند بازار در جریان دادوستد‌های بورس شنبه نشان از برتری خریداران دارد. ارزش معاملات در حالی رکورد دو ساله خود را با ثبت رقم نزدیک به 18 هزار میلیارد تومان شکست که تعداد خریداران حقیقی با افزایش چشمگیری به 514 هزار کد حقیقی رسیده‌اند.

قدرت تقاضا بالای بازار شنبه، تداوم مسیر صعودی را به معاملات یکشنبه تحمیل می‌کند. بنابراین اهالی بازار و فعالان بازار سرمایه منتظر خرید سهام در روز‌های پیش رو هستند.

دلیل رشد بدون توقف این روز‌های بازار را باید در روز‌هایی جست که بورس تهران بی‌اعتنا به بازار‌های موازی و تورم بدون دلیل، در رکود و ریزش به سر می‌برد؛ روز‌هایی که کارشناسان بارها و بارها تذکر دادند پتانسیل رشد بالایی در بازار نهفته است و دلیلی برای تداوم رکود وجود ندارد. بنابراین با راه افتادن موتور بازار سرمایه انتظار اصلاح‌ مانند ماهیت موج‌های اصلاحی دو سال و نیم گذشته از اساس اشتباه است.

از سوی دیگر فاکتور‌های رشد بازار همچنان در جای خود باقی‌ مانده‌اند. اسکناس آمریکایی در عرض تنها چند هفته از کانال 30 هزار تومان به 50 هزار تومان رسیده و کارشناسان همواره از آن به عنوان محرک اول بورس تهران یاد می‌کنند. در حال حاضر معاملات میدان فردوسی در آرامش نسبی قرار گرفته است و به نظر نمی‌رسد قصد بازگشتن به قیمت‌های قبلی را داشته باشد.

از سوی دیگر نرخ بالای تورم نقطه به نقطه کشور همچنان در جای خود باقی مانده است و در سال جدید نیز کارشناسان امیدی مبنی بر کاهش آن ندارند. بازار سرمایه نیز از موج بزرگ تورم مستثنی نیست و قیمت سهام مانند هر کالا و دارایی دیگری رشد خواهد داشت.

پس از استراحتی کوتاه در میانه اسفند‌ماه سال گذشته که با ماهیت اصلاح زمانی رقم خورد، شاخص کل موفق به شکست سقف کانال صعودی خود شد.

با در نظر گرفتن عرض همین کانال و رسم آن می‌توان اهداف بالایی را که خط داینامیک سقف کانال جدید نشان می‌دهد برای شاخص در نظر گرفت.

بنابراین بورس انتظار می‌رود بورس یکشنبه نیز گام در ادامه مسیر صعودی شاخص کل بردارد. با این حال اما هنوز نمی‌توان گفت که شاخص کل به همین زودی‌ها قله سه میلیون واحدی را هم فتح کند.

گزارش‌های بیشتر تحلیل بازار را در صفحه اخبار بورس بخوانید.