چه استانداردهایی در سال جدید به خودروها اضافه می‌شود؟

خودرو
بهابین

وزارت صمت گزارشی جدید درباره صنعت خودرو منتشر کرده است. در این گزارش به بررسی وضعیت و استانداردهایی که قرار است در سال جدید به خودروها اضافه شود، پرداخته شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، براساس آن چه در گزارش سالانه وزارت صمت برای صنعت خودرو دیده می‌شود، استانداردهای جدید مشخص و زمان اجباری شدن آن ها تعیین شده است.

این گزارش به طور کلی، وضعیت تولید، کیفیت، خدمات و… را در سال نشان می‌دهد و راهبردهای مختلف و سیاست های کلی صنعت را برای سال جدید مشخص می کند. در گزارش جدید وزارت صمت نام محصولات ملی جدید و هدف گذاری های تولید و داخلی سازی شرح داده شده است، اما یکی از مهم ترین قسمت های این گزارش مربوط به برنامه زمانی استانداردهای اجباری جدید است که در ادامه به آن می پردازیم.

براساس جدولی که در گزارش سالانه وزارت صنعت معدن و تجارت دیده می شود، استانداردهای جدیدی برای گروه خودرویی M1، که شامل خودروهای سواری می شود، در نظر گرفته شده است. براساس زمان‌بندی‌ای که در این جدول می بینیم، زمان اجباری شدن تمام آیتم های جدید تا پایان تیر ماه است. براساس این گزارش چراغ روز، یا همان دی‌لایت، باید تا پایان اسفند ماه ۱۴۰۱ برای تمام خودروها استانداردسازی می شد. این یعنی از آغاز سال جدید عملاً تمام خودروهای جدید باید این استاندارد را داشته باشند. همچنین چراغ اتوماتیک یا همان سنسور نور هم تا پایان سال قبل باید برای خودروهای تولیدی جدید استانداردسازی می شدند. خودروهای جدید همه این آیتم را در استانداردهای خود دارند، اما برای خودروهایی که طراحی و جای‌گذاری این آیتم زمان بر است، پوزیشن لایت استانداردسازی شده و بعداً آپشن سنسور نور اضافه خواهد شد.

علاوه بر دو آیتم فوق، آیتم های نشانگر تعویض دنده (GSI)، نشانگر فشار باد تایر (TPMS)، سیستم کنترل پایداری و استاندارد حفاظت از عابر پیاده باید تا پایان تیرماه برای تمام خودروها استانداردسازی شوند. به همین دلیل است که تمامی خودروهای جدید مثل ری را، سایپا آریا، TF21 و… همگی این استانداردها را خواهند داشت. در طرح فروش خودروها در سامانه یکپارچه، برای برخی خودروها عرضه تا پایان تیرماه ۱۴۰۲ عنوان شده بود که دلیل آن هم قرارگیری همین استانداردهای جدید تا آن زمان است. این یعنی خودروهایی مذکور یا تا آن زمان استانداردسازی می شوند و یا به ایستگاه توقف تولید می رسند.

دلیل اینکه در پایان سال خودروهای جدید ایران خودرو با امکانات جدید معرفی شدند، در واقع، همین اجباری شدن آیتم های استاندارد بود و ایران خودرو مجبور به اضافه کردن بسیاری از آیتم های جدید روی محصولات خودش بود. از آن جا که اضافه شدن سیستم کنترل پایداری به برخی خودروها می توان هزینه سربار زیادی داشته باشد و عملاً اقتصادی نباشد، پس احتمال این که خودرویی مثل پژو پارس از خط تولید ایران خودرو خارج شود زیاد است. البته پژو پارس بازوی قدرتمند ایران خودرو در عرضه است و میزان تولید بسیار بالایی برای این شرکت دارد. باید دید ایران خودرو برای استانداردسازی این خودرو چه می کند و آیا امسال با پارس پرطرف‌دار خداحافظی می کنیم یا نه.

لازم به ذکر است که برای خودروهای مونتاژی تمام آیتم های فوق پیش از این استانداردسازی شده بودند و بر همین اساس، چالش و یا تغییری برای استاندارد مونتاژی های بازار ایران نخواهیم داشت.

منبع: اسب بخار