فروش اجباری کالا با نرخ آزاد به کشاورزان!

بورس
بهابین

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که کارگزاری‌ها خرید کالاها با نرخ آزاد را در کنار فروش کود‌ یارانه‌ای به کشاورز تحمیل می‌کنند. این در حالی است که کارگزاری‌ها موظف هستند، طبق حواله کود یارانه‌ای در اختیار کشاورز قرار دهند و در این جریان تحمیل دیگر کالاها با نرخ آزاد یا حتی تشویق به خرید با هدف بازاریابی ممنوع و خلاف قانون است.

اما، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که فروشندگان از کشاورزان می‌خواهند در کنار کود‌های یارانه‌ای، کالاهای دیگر که نرخ آزاد دارند را خریداری کنند و به عبارت دیگر خرید محصولات با نرخ آزاد را در کنار کود‌های یارانه‌ای به کشاورز تحمیل می‌کنند. اتفاقی که، هدف دولت در کاهش هزینه کشاورز و افزایش تولید را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

این اتفاق مورد توجه نمایندگان نیز قرار گرفته و به تازگی و در جلسه علنی روز سه شنبه ۲۲ فروردین مجلس شورای اسلامی ولی الله فرزانه، نماینده مردم نور، در تذکر شفاهی آن را مورد انتقاد قرار داده است و در توصیف آن گفت: “آیا داستان کیک و نوشابه را شنیده‌اید؟ امروزه به کشاورز گفته می‌شود اگر کود اوره می‌خواهید باید محصولات دیگر را نیز خریداری کنید و این در حالی است که کشاورزی که هنوز محصولاتش را به فروش نرسانده، چطور باید این کار را انجام دهد؟”

علی‌قلی‌ایمانی، مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران کشور در این باره گفت: تحمیل خرید محصولات دیگر با کود یارانه‌ای اتفاق تازه‌ای نیست و ما پیش از این نیز شاهد موارد مشابهی از اینگونه تخلفات بوده‌ایم.

وی اظهار کرد: روند قانونی فروش کود یارانه‌ای به این شکل است که کود‌ها توسط شرکت خدمات حمایتی تأمین و در بین کارگزاری‌های مجاز توزیع می‌شود.

ایمانی با بیان اینکه کشاورزان با معرفی جهاد کشاورزی و حواله سهمیه به کارگزاری‌ها برای دریافت کود یارانه‌ای مراجعه می‌کنند، افزود: کارگزاری موظف است طبق حواله، کود یارانه‌ای در اختیار کشاورز قرار دهد و در این جریان تحمیل دیگر کالاها با نرخ آزاد یا حتی تشویق خرید با هدف بازاریابی نیز ممنوع و خلاف قانون است.

به گفته‌ ایمانی این سختگیری برای عدم فروش کالاها با نرخ آزاد به کشاورزان در حین تحویل کود یارانه‌ای، به آن جهت اعمال می‌شود که هزینه اضافی به کشاورز تحمیل نشود و دغدغه تأمین کود برای تولید حداکثری نداشته باشد. وی تاکید کرد: کوددهی از مهمترین مراحل تولید محصول است و غفلت از آن می‌تواند میزان تولید را کاهش و هزینه را افزایش دهد.

ایمانی وعده پیگیری تخلف توسط بنیاد ملی گندمکاران کشور را با توجه با تأثیر منفی آن بر تولید محصولات استراتژیک داد. او همچنین از پیگیری نامه‌ای خبر داد که در آن تعداد محصولات مشمول دریافت کود یارانه‌ای افزایش خواهد یافت.

منبع: اقتصاد آنلاین