۵۸ میلیارد دلار؛ میزان مبادلات تجاری ایران در سال گذشته

بورس
بهابین

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه در سال گذشته حجم مبادلات تجاری ایران با کشورهای همسایه ۵۸ میلیارد دلار بود، گفت: از این‌ میزان ۳۰ میلیارد دلار آن مربوط به صادرات و ۲۸ میلیارد دلار آن به واردات اختصاص یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، جزئیات مبادلات تجاری ایران در سال ۱۴۰۱ منتشر شد.

محمد رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در نشست تخصصی با سفرای جمهوری اسلامی ایران و روسای نمایندگی‌ها در کشور‌های همسایه که به ابتکار دفتر همکاری‌های بین الملل گمرک و هماهنگی وزارت امور خارجه برگزار شد در خصوص حجم مبادلات تجاری ایران با کشور‌های همسایه گفت: در سال ۱۴۰۱ حجم مبادلات تجاری ایران با کشور‌های همسایه ۵۸ میلیارد دلار بود که از این میزان ۳۰ میلیارد دلار آن به صادرات و ۲۸ میلیارد دلار آن به واردات اختصاص یافت.

رضوانی فر با اشاره به نامگذاری سال جدید با عنوان «مهار تورم، رشد تولید» و نقش محوری گمرک در خصوص تحقق این شعار در حوزه گمرک اظهار داشت: گمرک جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند با استمرار در برنامه ریزی مدون و راهبردی خود و با هدف تحقق شعار سال در حوزه گمرکی در جهت تسهیل و تسریع تشریفات گمرکی و ارائه خدمات مطلوب‌تر به ذینفعان گام بردارد.

معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در این نشست با تاکید بر اهمیت تجهیز گمرک به ابزار‌های الکترونیکی و دستگاه‌های آشکارساز (X_RAY) به منطور سرعت بخشیدن به انجام تشریفات گمرکی بیان کرد: با برنامه ریزی انجام شده در سال جاری بیش از ۳۰ دستگاه آشکارساز (X_RAY) در گمرکات کشور راه اندازی خواهد شد.

رضوانی فر بر لزوم برگزاری نشست‌های مشترک مرزی بصورت دوره‌ای تاکید کرد و افزود: دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک در این خصوص با جدیت در حال برنامه ریزی و پیگیری است.

براساس این‌گزارش مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه نیز در این نشست وبیناری از اقدامات و برنامه‌های گمرک در راستای سرعت بخشیدن به عملیات گمرک قدردانی کرد و گفت: از زمان مدیریت دکتر رضوانی فر شاهد اقدامات موثر، افزایش سرعت ارایه خدمات و پیگیری مستمر مشکلات بوده ایم که این موضوع جای خرسندی دارد.

صفری اظهار داشت: گمرک ایران در مرز‌های گمرکی کشور تلاش حداکثری و اقدامات موثری را در تسهیل و توسعه تجارت انجام می‌دهد

شایان ذکر است در این وبینار که بالغ بر ۳۰ سفیر و روسای نمایندگی‌های کشور‌های همسایه حضور داشتند، به صورت تخصصی مسائل، موارد، چالش‌ها و فرصت‌های هر کشور با تاکید بر امور گمرکی بحث و تبادل نظر شد.

منبع: تسنیم