شرایط جدید دریافت ارز و سکه سهمیه‌ای / ۵۰ میلیون تومان، حداقل موجودی لازم برای افتتاح حساب ارز سهمیه‌ای

بانک
بهابین

چندی پیش بانک مرکزی شرایط جدید فروش ارز با کارت ملی را به همراه جزئیات اعلام کرد. در این روش به جای تحویل اسکناس به متقاضیان ارز دولتی، دلار یا یورو به‌ حساب ارزی آنها واریز می‌شود و بعد از پنج روز کاری امکان برداشت وجود خواهد داشت. طبق گفته معاون مرکز مبادله ارز و طلا افراد با هر کد ملی می‌توانند در سال پنج قطعه ربع سکه از صرافی‌های رسمی خریداری کنند.

به گزارش همشهری، به‌ دنبال اعلام مقدار دریافت ارز سهمیه‌ای که از پنج هزار یورو به دو هزار یورو کاهش یافته، بانک مرکزی ضوابط کلی دریافت این ارز را اعلام کرد. طبق اعلام بانک مرکزی در روش جدید به‌ جای تحویل اسکناس به متقاضیان ارز دولتی، پول به‌ حساب ارزی آنها واریز می‌شود و بعد از پنج روز کاری امکان برداشت وجود خواهد داشت. بر همین اساس همه بانک‌ها مکلف‌اند برای فروش و پرداخت ارز نسبت به افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز ارزی بدون دریافت موجودی اولیه با رعایت مقررات مربوط اقدام کنند. همچنین پرداخت ارز به‌ صورت اسکناس از محل حساب ارزی صرفاً به صاحب حساب امکان‌پذیر است و این حساب‌ها صرفاً با ارز‌های دلار و یورو افتتاح خواهد شد.

کارمزد برداشت از حساب به‌صورت اسکناس معادل پنج درصد معادل ریالی مقدار برداشت است. نرخ تسعیر برابر با نرخ فروش اسکناس دلار و یورو نیز سامانه معاملات الکترونیک ارز به اضافه یک درصد در روز برداشت تعیین شده است.نهاد ناظر بر بازار پول همچنین اعلام کرده است حساب‌های ارزی که برای دریافت ارز سهمیه‌ای افتتاح می‌شود باید حداقل به‌ مدت شش ماه باز بماند و حداقل موجودی لازم برای استمرار حساب ارزی ۱۰۰ دلار یا یورو خواهد بود.

مسعود توکلی، معاون مرکز مبادله ارز و طلا همچنین درباره نحوه خرید ربع سکه گفت: «افراد با هر کد ملی می‌توانند در سال پنج قطعه ربع سکه از صرافی‌ها خریداری کنند. البته افرادی که پیش از این از بورس کالا نسبت به خرید سکه اقدام کرده‌اند، امکان خرید ربع سکه با کد ملی از صرافی‌ها را ندارند.»

مسعود توکلی با بیان اینکه هدف از عرضه ربع سکه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران جلوگیری از التهاب در بازار است، گفت: «روش عرضه ربع سکه در بازار ارز و طلا به‌صورت حراج است و صراف‌های عضو بازار متشکل می‌توانند قیمت‌های پیشنهادی خود را ارائه دهند تا کشف قیمت انجام شود و توزیع سکه بین متقاضیان و مردم از سوی صرافان انجام می‌شود.»

به‌ گفته او در حال حاضر مجوز عرضه ۳۰۰ هزار قطعه ربع سکه داده شده، اما این مجوز قابل تمدید است. او در پاسخ به این پرسش که آیا عرضه سکه از سوی صرافی‌ها باعث رشد قیمت نخواهد شد و صراف‌ها با چه قیمتی می‌توانند ربع سکه را به مردم بفروشند؟ گفت: «دیروز نخستین معاملات ربع سکه در مرکز مبادله ارز و طلا انجام و قیمت آن کشف شد و صرافی‌ها مجاز هستند فقط با این قیمت ربع سکه را به متقاضیان بفروشند.»

طبق گفته توکلی در ۱۵ فروردین تعداد 112 قطعه ربع سکه در مرکز مبادله ارز و طلا عرضه شد و در نهایت هر قطعه ربع‌ سکه با میانگین نرخ ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کشف قیمت شد.

او اضافه کرد: «مردم می‌توانند با مراجعه به صرافی‌های مجاز که در فهرست صرافی‌های طرف معامله با مرکز مبادله هستند، ربع‌ سکه مورد نیاز خودشان را خریداری کنند.»