تعویق واریز سود سهام عدالت / وصول‌ تنها چهار درصد سود سهام از شرکت‌ها

بورس
بهابین

چندی پیش حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به افزایش دوبرابری سود سهام عدالت نسبت به سال گذشته، از واریز بخش نخست سود سهام عدالت تا پایان دی‌ماه خبر داد. اما حالا آخرین اخبار از تعویق این فرایند حکایت دارد و زمان پرداخت آن مشروط به زمان پرداخت سود از سوی شرکت‌ها شده است.

به گزارش ایسنا، دهم آبان‌ماه بود که سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد طبق مصوبه شورای عالی بورس، واریز سود سهام عدالت در دو مرحله صورت خواهد گرفت که مرحله نخست آن به میزان ۵۰۰ هزار تومان برای هر مشمول بوده و قرار است تا پایان پاییز سال جاری واریز شود. بنا به گفته وزیر، واریزی مابقی سود که برای هر نفر متفاوت است نیز تا پایان سال جاری یا اوایل سال آینده انجام خواهد شد.

با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که قرار نیست واریز بخش نخست در زمان وعده داده‌ شده صورت بگیرد و زمان دقیق آن نیز مشخص نیست.

در این راستا، حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به برگزاری مجامع شرکت‌های سهام عدالتی اظهار کرد: «مجامع شرکت‌ها در زمان‌های مختلف برگزار شد، مجمع برخی شرکت‌ها در خرداد، برخی دیگر در تیر و تعدادی از آنها نیز در شهریورماه برگزار شد. طبق قانون تجارت، شرکت‌ها تا هشت ماه بعد از برگزاری مجمع برای پرداخت سود فرصت دارند.»

او ادامه داد: «بنابراین شرکت‌هایی که مهلت قانونی آنها تمام شده باید به تکلیف خود عمل و سود را واریز کنند، اما برخی شرکت‌ها که طبق قانون مهلت دارند، می‌توانند واریز نکنند. به طور کلی برآوردها این بود که از ۶۰ هزار میلیارد تومان سودی که باید از سوی شرکت‌ها پرداخت شود، ۳۰ هزار میلیارد تومان تا پایان پاییز وصول شود، اما تاکنون بخشی از آن محقق شده است. شرکت سپرده‌گذاری باید باقی‌مانده سود را از شرکت‌ها وصول کند.»

بررسی‌ها حاکی از آن است که از میان ۳۶ شرکت سهام عدالتی، تنها پنج شرکت که عمدتاً شرکت‌های کوچکی بوده‌اند سود خود را واریز کرده‌اند؛ بنابراین فقط چهار درصد سود وصول‌ شده است. با توجه به این موضوع نمی‌توان زمان دقیقی برای پرداخت سود سهام عدالت متصور شد و همه‌ چیز به فرایند واریز سود از سوی شرکت‌ها بستگی دارد.