قیمت گوشت قرمز کاهش می یابد؟

بورس
بهابین

با گذشت 16 روز از سال جدید هنوز راهکارهای دولت برای کاهش قیمت گوشت چندان راهگشا نبوده است. واردات گوشت و عرضه گوشت منجمد در بازار، زور هیچکدام به گرانی قیمت گوشت نمی‌رسد و متاسفانه بسیاری از افراد در جامعه نمی‌توانند گوشت قرمز خریداری کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی درباره قیمت گوشت در سال جدید و تغییرات آن اظهار نظر کرد.

علی اصغر ملکی گفت: گوشت های وارداتی از نظر کیفیت مطلوب نبود زیرا چربی این گوشت زیاد بوده است. با حذف چربی هم قیمت گوشت داخلی می‌شود که برای مصرف کننده صرف ندارد.

مرغ و گوشت جزو اصلی‌ترین مواد غذایی در سبد خانوار است که در روزهای پایانی سال دستخوش تغییر شد؛ در مقایسه با اقلام خوراکی دیگر بیشترین افزایش را داشت تا جایی که فروش گوشت قرمز تا نیم میلیون تومان به گوش رسید و از سفره بسیاری از خانواده ها حذف شد. مسئولان به تکذیب این قیمت‌ها پرداختند اما واقعیت چیز دیگری بود.

گرانی نهاده‌های دامی و نوسان قیمت دلار تأثیر زیادی بر افزایش قیمت این مواد غذایی مهم داشت و انتظار این گرانی می‌رفت. دولت برای کنترل بازار واردات گوشت قرمز را در فروشگاههای زنجیره ای آغاز کرد تا کمی از التهاب آن جلوگیری کند.

دولت در کنار واردات گوشت قرمز به عرضه گوشت منجمد هم پرداخت که قیمت متعادل‌تری دارد و بسیاری از خانواده‌ها از پس خرید آن بر می‌آیند. نرخ گوشت گوساله منجمد شامل هر کیلوگرم راسته ۱۶۰ هزار تومان، ران ۱۵۵ هزار تومان، سردست و گردن ۱۵۰ هزار تومان، قلوه گاه ۱۳۰ هزار تومان تعیین شده است.

ماجرای گوشت قرمز به اینجا ختم نشد و در فروشگاه های زنجیره‌ای در ابتدای سال شاهد اتفاقی جدید بودیم. گوشت های منجمدی که روی آنها برچسب منجمد از منجمد حک شده و عرضه می‌شود که معنای متفاوتی دارد که به نظر می‌رسد گوشت‌ها را به ۲ صورت منجمد کرده‌اند.

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی از ماجرای گوشت‌های منجمد اظهار بی‌اطلاعی کرد و با تکذیب این خبر گفت: گوشت‌های منجمد، گوشت‌های سوبسیدداری است که برای تنظیم بازار عرضه می‌شود. من تاکنون چیزی از این مدل گوشت‌ها ندیدم و فکر نمی‌کنم چنین چیزی وجود داشته باشد.

وی در رابطه با کیفیت گوشت‌های وارداتی خاطر نشان کرد: به گفته مسئولان سازمان میادین و مردم کیفیت این گوشت‌ها با وجود چربی زیاد آن گوشت‌های مناسبی نبود به این دلیل که با حذف این چربی‌ها قیمت گوشت داخلی برای خریدار در می‌آمد. باید منتظر ماند و دید گوشتی که در حال ورود از استرالیا است چه بازخوردی در میان مردم دارد، البته کیفیت گوشت و دام وارداتی از رومانی را سال‌های پیش دیده‌ایم و مردم با کیفیت آن آشنا هستند و در آن زمان هم استقبالی از آن نشد.

ملکی افزود: چالش اساسی در این بخش گرانی دام است. ۶ ماهه اول ۱۴۰۱ دامداران بسیاری از دام‌های خود را ذبح کردند زیرا توانایی نگهداری آنها را نداشتند. چالش بعدی به قاچاق دام زنده از مرزهای غرب و جنوب کشور مربوط می‌شود. در این باره از قبل هشدار داده شد که کمبود دام در ۶ ماه دوم تنش بازار را به دنبال خواهد داشت. همچنین متأسفانه شاهد این موضوع بودیم که دامدار دام خود را به نرخ دلار عرضه می‌کند و با وجود تأمین جو کیلویی ۱۳ هزار تومانی، یونجه ۹ هزار تومانی، کاه ۶ هزار تومانی و… علاقه‌ای ندارد محصول خود را به تومان به فروش برساند.

وی در پایان اظهار کرد: به قول صنف ما فعلاً بازار نخری را شاهد هستیم که نمی شود اظهار نظری در رابطه با قیمت گوشت در سال جدید داشت. بازار درحال‌حاضر در رکود است زیرا هنوز بازار خود را پیدا نکرده است.

با گرانی ها و وضعیت نامطلوب اقتصادی مردم بسیاری از اقلام اساسی را از سبد خرید خود حذف و دیگر چیزها را جایگزین کرده اند. دولت باید حداقل برای این کالا فکر اساسی کرده تا کمی از قیمت های عجیب آن جلوگیری شود تا حداقل افراد کم درآمد هفته ای یک بار بتوانند گوشت قرمز را در سبد غذایی خود بگنجانند زیرا حذف آن آثار منفی بسیاری در سلامتی افراد دارد.

منبع: ایران جیب