سامانه صدور گواهی اسقاط خودرو راه‌اندازی می‌شود

خودرو
بهابین

بر اساس اعلام سخنگوی وزارت صمت متقاضیان طرح جایگزینی خودرو فرسوده می‌توانند از هفته آینده با مراجعه به وزارت صمت گواهی اسقاط خودرو را دریافت کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، سخنگوی وزارت صمت از بازگشایی سامانه صدور گواهی اسقاط خودرو خبر داد.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام‌کرد: افرادیکه در قرعه‌کشی ۱۴ گانه سال گذشته و سال قبل از آن در قالب طرح جایگزینی خودرو فرسوده شرکت و پیامک دریافت کرده‌اند، هفته آینده برای دریافت گواهی اسقاط اقدام کنند.

«امید قالیباف» افزود: دی‌ماه ۱۴۰۱ اصلاحیه قانون ساماندهی صنعت خودرو ابلاغ و در ماده ۱۰ آن مقرر شد کار گواهی اسقاط از سامانه ستاد مدیریت سوخت به وزارت صمت منتقل شود.

وی ادامه‌داد: پیرو این اتفاق، وزارت صمت تصمیم گرفت سامانه جامعی را طراحی کند که علاوه بر صدور گواهی اسقاط، کار مربوط به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی مانند تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها را انجام دهد. همچنین مقرر شد که اقدامات لازم برای طرح ۱.۵ درصد هم در این سامانه انجام شود.

سخنگوی وزارت صمت اضافه‌کرد: طرح ۱.۵ درصدی (برای مواقعی که گواهی اسقاط خودرو نیست) که طبق قانون باید در صندوق توسعه صنایع پیشرفته وارد می‌شد، حال به‌صورت تسهیلات به دارندگان خودرو فرسوده تعلق خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه اسفند گذشته کار طراحی این سامانه انجام شد، یادآوی کرد: اکنون خبر خوب این است که هفته آینده کسانی که در قرعه‌کشی ۱۴ گانه سال گذشته و سال قبل از آن در قالب طرح جایگزینی خودرو فرسوده شرکت و پیامک دریافت کرده‌اند، می‌توانند به سامانه nnhk.ir مراجعه کنند و کار صدور گواهی اسقاط را در آن سامانه انجام دهند.

به گفته قالیباف، در آینده این سامانه به عنوان سامانه مرجع برای نوسازی و جایگزینی خودرو فرسوده عمل خواهد کرد.

منبع: ایرنا