قیمت دلار مبادله‌ای امروز 17 فروردین 1402

طلا و ارز
بهابین

امروز قیمت دلار مبادله ای در معاملات امروز بالا رفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار مبادله ای امروز نسبت به روز قبل گران شد .دلار مبادله ای، امروز به 40 هزار و 769 تومان رسید که در مقایسه با روز قبل 569 تومان افزایش را نشان می دهد.

قیمت دلار دیروز افزایش محدودی داشت. روز دوشنبه ۱۴ فروردین بازار ارز به طور جدی آغاز به کار کرده و در روند کاهشی باز شده بود. این کاهش قیمت ادامه پیدا کرد تا جایی که روز گذشته قیمت دلار به کف کانال پنجم بازگشت.

روند کاهشی قیمت دلار متعاقب برخی اخبار سیاسی و تغییر در نحوه عرضه دلار توافقی رخ داد. تحلیلگران بازار در روزهای گذشته نسبت به تاثیر کوتاه‌مدت خبردرمانی بر بازار ارز هشدار داده بودند. آنها معتقدند تا زمانی که مولفه‌های اقتصادی تاثیرگذار بر قیمت دلار تغییر نکند این روند کاهشی در میان‌مدت و طولانی‌مدت ادامه نخواهد داشت.

دیروز قیمت دلار در معاملات بازار آزاد یک پله بالاتر نشست. در بازارهای همسایه نیز قیمت، افزایش محدودی داشت. قیمت دلار هرات ۵۱ هزار و ۱۵۰ تومان شد. دلار سلیمانیه ۵۱ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد. قیمت درهم امارات نیز افزایش محدود ۱۰۰ تومانی داشت و به قیمت ۱۴ هزار و ۴۵۰ تومان رسید.

دیروز قیمت دلار در سایت کانون صرافان نیز در کانال بالاتری قرار گرفت. این اسکناس آمریکایی به طور میانگین 43 هزار تومان اعلام شد که نسبت به روز گذشته 313 تومان افزایش داشته است.

در حالی که روند قیمت دلار در روزهای گذشته نوسان داشته اما همچنان قیمت در مرکز مبادله ارز و طلا ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان کشف قیمت می‌شود.

برخی از فعالان بازار ارز اعتقاد دارند مرز 50 هزار تومانی دلار در بازار آزاد اهمیت زیادی دارد. آنها می‌گویند تثبیت قیمت زیر این مرز می‌تواند بخشی از نوسان‌گیران را از بازار خارج کند.

دیروز برخی رسانه‌ها از ازدحام دوباره در بازار ارز سهمیه‌ای با وجود تغییر شرایط پرداخت این نوع ارز خبر دادند و نوشتند، از دیروز برخی افراد عنوان می‌کردند که از ساعت ۶ صبح در مقابل صرافی ملی حضور پیدا کردند و منتظرند این صرافی با قیمت دولتی اقدام به فروش ارز کند. با این مشاهدات به نظر می‌رسد بخشنامه جدید بانک مرکزی مبنی بر افتتاح حساب ارزی برای متقاضیان و دریافت پنج درصد کارمزد و شایعه‌ها پیرامون حذف یارانه خریداران نیز به اندازه کافی قوی نبوده تا بتواند بخشی از خریداران سهمیه‌ای را از بازار خارج کند.