وام ۱۰۰ میلیونی ودیعه مسکن تمدید می‌شود؟

بورس
بهابین

پرداخت وام ودیعه مسکن در سال 1402 هم تمدید شد. وامی که مبلغ آن برای تهران 100 میلیون تومان، در کلانشهرها 70 میلیون و در سایر شهرها 40 میلیون تومان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بانک مرکزی اخیرا از تمدید وام ودیعه مسکن 100 میلیونی خبر داده و 20 بانک را ملکف به پرداخت این وام به مستاجران کرده است. اما شرایط دریافت وام ودیعه مسکن چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

نقدهای بسیار زیادی به مبلغ وام ودیعه مسکن به خصوص در شهر تهران وارد می‌شود. چراکه متقاضیان تنها یکبار می‌توانند وام ودیعه مسکن را دریافت کنند و با وام 40 تا 100 میلیونی نه در تهران می‌توان به سادگی خانه اجاره کرد و نه در سایر شهرها.

نکته دیگری که درباره این وام وجود دارد این است که متقاضیان فقط یکبار می‌توانند وام مسکن را دریافت کنند و تا زمانی که کلیه اقساط آن را پرداخت نکرده باشند، نمی‌توانند دوباره از این وام استفاده کنند. از طرفی اقساط وام ودیعه مسکن هم پنج ساله است و افرادی که سال 1400 این وام را گرفته باشند تا 1405 مشمول وام ودیعه جدید نمی‌شوند.

افرادی که سال 1400 و 99 وام ودیعه گرفته باشند، شامل وام جدید نمی‌‌شوند.

متقاضی دریافت وام باید متاهل و یا سرپرست خانوار باشد.

متقاضی دریافت وام نباید مالک خانه باشد.

زنان مجرد بالای 35 سال و مردان مجرد بالای 45 سال مشمول وام ودیعه می‌شوند.

اجاره‌نامه باید به صورت رسمی و در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد.

اجاره‌نامه دارای کد رهگیری باشد.

متقاضی وام در یک سال گذشته تسهیلات مسکن دریافت نکرده باشد.

مبلغ وام ودیعه مسکن در تهران 100 میلیون تومان، در کلانشهرها و مراکز استان‌ها 70 میلیون و در دیگر شهرها 40 میلیون تومان است. مدت زمان بازپرداخت وام ودیعه مسکن پنج سال است و سود این تسهیلات 13 درصدی است. مبلغ اقساط وام ودیعه مسکن در تهران دو میلیون و 275 هزار تومان و در شهرهای کوچک حدود 900 هزار تومان است.

متقاضیان برای دریافت وام ودیعه مسکن باید به سامانه saman.mrud.ir مراجعه و مدارک خود را بارگذاری کنند. علاوه بر این متقاضی هنگام مراجعه به بانک باید مدارک زیر را به همراه داشته باشد:

اصل شناسنامه مستاجر

اصل کارت ملی مستاجر

اجاره نامه رسمی دارای دارای کد رهگیری

گواهی کسر از حقوق مستاجر، سهام عدالت آن و یا مستمری بگیری متقاضی، به همراه شماره حسابی که یارانه نقدی، برای مستاجر، واریز می گردد. ( در صورتی که مستاجر هیچکدام از این مدارک را نداشته باشد می بایست سفته ارائه دهد. )