آغاز ثبت نام جدید خودرو از نیمه اردیبهشت 1402

خودرو
بهابین

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است ماه بعد زمان ثبت نام جدید خودرو آغاز خواهد شد و واردات خودروهای کارکرده در سال جدید در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر صمت از واردات خودروی کارکرده و ثبت نام جدید خودرو خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه واردات خودروی کارکرده در دستور کار قرار دارد، گفت: روز گذشته از مراجع حاکمیتی مصوبه‌ای گرفتیم که مانع واردات خودرو را برطرف می‌کند.

در روزهای گذشته برخی از نمایندگان در گفت و گو با رسانه‌‎ها از حذف واردات خودروهای دست دوم به کشور انتقاد کردند که پاسخ مجمع تشخیص مصلحت نظام را به دنبال داشت که بر این باور بود: مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص واردات خودروهای کارکرده که شامل انواع کشنده‌ها، کامیون، اتوبوس، مینی بوس، ون و سواری، در هیأت عالی نظارت مورد بررسی قرار گرفت و صرفاً واردات خودروهای کارکرده «سواری» به دلیل مغایرت با بندهایی از سیاست های کلی «حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی»، سیاست های کلی «اقتصاد مقاومتی» و همچنین سیاست های کلی «برنامه هفتم» با مخالفت هیئت عالی نظارت مواجه شد.

با این وجود برخی از نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز سه شنبه در نطق میان دستور و تذکر شفاهی خود لزوم ساماندهی بازار خودرو را متذکر شده و واردات خودروی سواری دست دوم را یکی از راه‌های آن دانستند.

در همین پیوند، سید رضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه واردات خودروی کارکرده در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان‌کرد: روز گذشته از مراجع حاکمیتی مصوبه‌ای گرفتیم که مانع واردات خودرو را برطرف می‌کند.

وی همچنین بیان‌داشت: برخی مونتاژکاران خودرو بازار را به هم می ریختند و برای فروش خودرو، سکه دریافت می‌کردند. فاطمی‌امین گفت: برای رفع این وضعیت و مقابله با مافیا اقدام کردیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از آغاز ثبت‌نام جدید خودرو از نیمه اردیبهشت خبر داد. وی خاطرنشان‌کرد: تقریبا به همه افرادی که ثبت‌نام کنند خودرو تحویل داده می‌شود. فاطمی‌امین ادامه‌داد: از اواخر امسال هم فروش اقساطی و لیزینگی خودرو آغاز خواهد شد.

وزیر صمت اعلام کرد که قیمت‌های خودرو در بازار آزاد کاذب است و مردم باید در هنگام خرید دقت کنند، برای مثال قیمت کارخانه‌ای خودروی شاهین با مالیات ۴۰۰ میلیون است اما در بازار ۷۰۰ میلیون به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: هفتۀ آینده تحویل خودرو به کسانیکه برای خودروی شاهین ثبت‌نام کردند آغاز می‌شود و تا ۳ ماه دیگر به همه تحویل می‌دهیم و امیدوارم که تا اواسط امسال قیمت بازاری خودروها به قیمت کارخانه نزدیک شود.

منبع: ایرنا