کمبود ماده اولیه آلومینیوم به‌رغم روند صعودی تولید معادن!

بورس
بهابین

داده‌های منتشرشده از سوی اتاق بازرگانی تهران از روند صعودی تولید معادن مس، سنگ تزئینی، سنگ آهن و زغال سنگ در ایران حکایت دارد. با این حال آلومینیوم به دلیل کمبود ماده اولیه از قافله رشد تولید فلزات اساسی در کشور  جا مانده، زیرا جریان تولید در معادن این ماده کاهشی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، اتاق بازرگانی تهران در بخشی از گزارشی که با عنوان راهنمای بخش معدن منتشر کرده به بررسی وزن تولید مس، آلومینیوم، سنگ آهن، سنگ تزئینی و زغال سنگ در ایران پرداخته و نگاهی به ظرفیت تولید معادن انداخته است.

این گزارش، ایران را هشتمین تولیدکننده بزرگ مس جهان معرفی می‌کند و می‌افزاید ذخایر مس در ایران 4.8 درصد از کل ذخایر جهانی این ماده را تشکیل می‌دهد.

همان‌طور که نمودار گویاست، تولید مس ایران در سال مالی منتهی به مارس 2021 میلادی به 280 هزار تن رسید و تولید مس معدنی و کنسانتره آن در سال‌های اخیر جریان رو به رشدی داشته است. نمودار زیر برگرفته از داده‌های گزارش یادشده تولید کنسانتره مس را در بازه زمانی سال مالی منتهی به مارس 2014 تا سال مالی منتهی به مارس 2021 میلادی به تصویر می‌کشد و سیر افزایشی جریان تولید را نشان می‌دهد.

گزارش یادشده در ادامه به تولید آلومینیوم در ایران می‌پردازد. بنا بر داده‌های منتشرشده در این گزارش تولید شمش آلومینیوم در ایران در سال مالی منتهی به مارس 2020 میلادی 61 درصد رشد سالانه داشت و به 447 هزار تن رسید.

با توجه به اینکه 12 درصد از ذخایر آلومینیوم جهان در فوب خلیج فارس قرار دارد، ایران در هر سال حدود 355 هزار تن آلومینیوم تولید می‌کند و واردات و صادرات آن به ترتیب به 132 هزار و 154 هزار تن در سال می‌رسد. اکنون ایران هجدهمین تولیدکننده بزرگ آلومینیوم جهان است و قصد دارد تولید سالانه خود را تا سال 2025 (1404) به 1.5 میلیون تن شمش ارتقا دهد؛ با این حال تولید آلومینا به عنوان ماده اولیه ساخت آلومینیوم در سال‌های اخیر کاهش داشته است. نمودار زیر حجم تولید آلومینا را بازه زمانی نمودار سال مالی منتهی به مارس 2014 تا سال مالی منتهی به مارس 2021 میلادی نشان می‌دهد.

ایران نهمین دارنده بزرگ معادن سنگ آهن جهان نیز هست و 17 درصد از ذخایر سنگ آهن دنیا را در اختیار دارد که وزن آن به سه میلیارد تن می‌رسد. اهمیت ویژه سنگ آهن در تقاضایی است که کشورهای توسعه‌یافته جهان برای آن به عنوان ماده اولیه ساخت فولاد دارند. نمودار، جریان رو به رشد تولید سنگ آهن را در سال‌های اخیر نشان می‌دهد.

همچنین بنا بر گزارش اتاق بازرگانی ایران از ظرفیت تولید بیشتر از 30 میلیون تن سنگ ساختمانی چه انواع تزیینی و چه انواعی که به عنوان مصالح استفاده می‌شود، برخوردار است. در سال مالی منتهی به مارس 2020، 12 میلیون تن سنگ از معادن ایران به دست آمد و جایگاه یکی از پنج تولیدکننده برتر سنگ جهان را به ایران داد. این در حالی است که 45 درصد از معادن سنگ ایران بکر مانده‌اند و برای فعال شدن آنها نیاز به سرمایه‌گذاری است.

نمودار زیر نشان‌دهنده وزن تولید سنگ تزئینی در ایران در بازه زمانی سال مالی منتهی به مارس 2016 تا سال مالی منتهی به مارس 2021 است.

ایران معادن زغال سنگ چشمگیری هم دارد. ذخایر آن به 11 میلیارد تن می رسد که 412 میلیون تن (حدود 28 درصد) زغال کک و بقیه حرارتی است. ایران به دلیل برخورداری از گاز طبیعی نیازی به سوزاندن زغال حرارتی برای تولید برق ندارد و بیشتر زغال آن به چین و ترکیه صادر می‌شود.

نمودار زیر وزن تولید سالانه زغال سنگ ایران را در سال‌های اخیر به تصویر می‌کشد.

برای مطالعه بیشتر خبر ایران صادرکننده لیتیوم می‌شود؟ را بخوانید.