آخرین اخبار سیاسی امروز 16 فروردین 1402/ شرط جدید برای ثبت نام نمایندگان در انتخابات

بورس
بهابین

آخرین و مهم‌ترین اخبار سیاسی امروز چهارشنبه 16 فروردین را در این خبر می‌خوانید.محل دیدار وزرای امور خارجه ایران و عربستان مشخص شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، آخرین اخبار سیاسی امروز را در ادامه بخوانید.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس، از بررسی مواد ارجاعی از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس در نشست این کمیسیون و موافقت اعضای کمیسیون با ممنوعیت ثبت نام داوطلبانی که تجربه سه دوره نمایندگی را در کارنامه خود دارند خبر داد.

علی حدادی در تشریح جلسه روز گذشته کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، بیان کرد: در جلسه کمیسیون مواد ارجاعی از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس مصوبه کمیسیون، ماده چهار این طرح که مرتبط با احزاب و انتخابات تناسبی بود به دلیل حذف موضوع انتخابات تناسبی از این طرح، حذف شد.

وی در ادامه اظهار کرد: همچنین در شرایط عمومی داوطلبان بر شرط ۵ سال سابقه مدیریت اجرایی یا آموزشی در بخش عمومی و غیر عمومی تاکید شد. طبق قانون برخی مسئولیت ها برای ثبت نام در انتخابات مجلس باید از سمت خود استعفا دهند که در طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس بازه زمانی استعفا از ۲ ماه قبل از زمان ثبت نام به ۶ ماه افزایش پیدا کرد.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس، تصریح کرد: همچنین طبق مصوبه کمیسیون ثبت نام داوطلبانی که تجربه سه دوره نمایندگی را در کارنامه خود دارند ممنوع شد. در صورتی که معاونت قوانین اشکالی به مصوبات کمیسیون وارد نکند، موارد ارجاعی در سامانه ثبت و در صحن علنی مجلس مورد بررسی نهایی قرار خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، مصوبات کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها باید در صحن مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان برسد.

نمایندگان مجلس در مصوبه ای شروطی را برای پرداخت پاداش به گزارشگران فساد تعیین کردند.نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مواد ۸ و ۹ طرح حمایت مالی از گزارشگران فساد را به شرح زیر تصویب کردند.

ماده ۸- در مواردی که گزارش موجب پیشگیری از وقوع رفتارهای موضوع ماده (۲) این قانون شود، به پیشنهاد نهاد پذیرنده و تشخیص دادستان، گزارشگر مشمول حمایت‌های ماده (۶) این قانون می‌شود.

ماده ۹- برخورداری از پاداش منوط به درخواست گزارشگر از طریق سامانه از زمان ثبت گزارش در سامانه تا یکسال پس از شروع به اجرای حکم قطعی است.

تبصره- صدور حکم به پرداخت پاداش به گزارشگر منوط به اعلام هویت گزارشگر در زمان ثبت گزارش یا برای گزارش‌های با گزارشگران با هویت ناشناس منوط به ارائه ادله لازم برای احراز هویت آن ها می باشد.

همچنین مواد ۱۰ و ۱۲ این طرح نیز برای بررسی بیشتر به کمیسیون حقوقی و قضایی ارجاع شد.

روزنامه الجریده، چاپ عربستان سعودی اعلام کرد وزیران امور خارجه ایران و عربستان پنجشنبه این هفته در پکن دیدار می‌کنند.حسین امیر پکن، محل دیدار وزرای امور خارجه ایران و عربستانعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان با فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود روز پنجشنبه هفته جاری در پکن دیدار و گفتگو خواهند کرد.

حدود ۳ هفته پیش، پکن از امضای توافقنامه بین ریاض و تهران در خصوص از سرگیری روابط دیپلماتیک بین آن‌ها استقبال کرد، مشروط بر اینکه وزیران خارجه دو کشور بعداً با یکدیگر دیدار کنند و سپس ظرف دو ماه پس از امضای توافق، هیئت‌های دیپلماتیک را مبادله کنند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه در تماس تلفنی با یکدیگر به توافق رسیدند تا در روز‌های آینده دیداری داشته باشند. این سومین گفتگوی تلفنی دو وزیر در هفته‌های گذشته پس از امضای توافقنامه بود.

دونالد ترامپ به عنوان اولین رئیس جمهوری سابق آمریکا که دادگاهی می‌شود، روز سه‌شنبه در دادگاه منطقه‌ای منهتن نیویورک حاضر و تفهیم اتمام شد. همانطور که اعلام شده بود دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا روز سه‌شنبه در پرونده‌ای که اتهام اصلی آن پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های پورن پیش از انتخابات ۲۰۱۶ بود تا داشتن رابطه با وی و تاثیر سوء آن بر انتخابش در سال ۲۰۱۶ را تحت‌الشعاع قرار دهد، در دادگاه منطقه‌ای منهتن نیویورک که چند روز پیش علیه او اعلام جرم کرده بود، حاضر شد و از سوی دادستان‌ها تفهیم اتهام شد.

همانطور که انتظار می‌رفت ترامپ در مدت یک ساعتی که در دادگاه حاضر شده بود، تحت بازداشت پلیس قرار گرفت؛ گرچه به او دستبند زده نشد اما انگشت‌نگاری از وی صورت گرفت.

رئیس جمهور سابق آمریکا با ۳۴ فقره اتهام وارده به خود در دادگاه منهتن روبه‌رو شده که گرچه آنها را رد می‌کند و اظهار بی‌گناهی کرده است.

با این حال پرونده علیه ترامپ عمدتا بر پرداخت پول به دو زن، یعنی “استورمی دنیلز” – بازیگر فیلم‌های مستهجن – و همچنین “کارن مک‌دوگال” – مدل پلی بوی – استوار است. این دو می‌گویند که سال‌ها قبل با ترامپ رابطه جنسی داشته‌اند.

بخشی از پرونده هم به یک دربان مربوط می‌شود که ادعا می‌کند اطلاعاتی درباره یک کودک دارد که می‌گوید ترامپ خارج از رابطه زناشویی، از یک زن دیگر داشته است.

اَلوین بِرَگ، دادستان پرونده می‌گوید: «موضوع فقط یک مورد پرداخت پول (حق‌السکوت) نیست. ۳۴ بیانیه و موارد ساختگی برای پنهان کردن رفتار مجرمانه وجود دارد.»

کلیه این ۳۴ اتهام علیه ترامپ به یک رشته چک مربوط می‌شود که برای “مایکل کوهن”، وکیل سابق ترامپ، نوشته شده بود که هدف آنها برگرداندن پولی بود که کوهن – به نمایندگی از سوی ترامپ – به عنوان حق‌السکوت پرداخته بود.

آن چک‌ها که طی ۱۲ ماه صادر شد، در اسناد داخلی شرکت ترامپ به عنوان هزینه‌های خدمات حقوقی ثبت شده بود که دادستان می‌گوید ساختگی است. مایکل کوهن پیشتر در برابر هیات منصفه‌ای که نتیجه گیری کرد شواهد کافی برای متهم کردن ترامپ وجود دارد، شهادت داده بود.

۹ عدد از آن چک‌ها از وجوه شخصی ترامپ پرداخت شد، اما رکوردهای مربوط به آنها در سیستم داده‌های “سازمان ترامپ” ثبت شده بود.

دادستان‌ها ادعا می‌کنند که اولین دستور ترامپ برای پرداخت حق‌السکوت در پاییز سال ۲۰۱۵ بود، زمانی که دربان سابق برج ترامپ سعی داشت اطلاعاتی را درباره یک کودک که ادعا می‌کرد ترامپ خارج از ازدواج داشته، بفروشد.

دیود پِکِر، دوست ترامپ و ناشر «نشنال انکوایرر»، متهم است که به آن دربان ۳۰ هزار دلار پرداخت کرد تا از قید روایت کردن آن ماجرا بگذرد.

این ماجرا بعدها تکذیب شد اما گفته می‌شود مایکل کوهن به پکر گفته است این دربان را «تا بعد از انتخابات مقید به توافق فی‌مابین» نگاه دارد.

روند دادگاهی ترامپ در حالی آغاز شده که او خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا آماده می‌کند و بخت اول حزبش یعنی حزب جمهوری‌خواه برای پیروزی در این انتخابات است. این در حالی است که رسانه‌های آمریکایی می‌گویند متهم شدن یا حتی محکومیت ترامپ از نظر قانونی، مانع از نامزدی وی برای ریاست جمهوری نمی‌شود.

روند دادگاهی ترامپ در طبقه پانزدهم ساختمان دادگاه منهتن نیویورک برگزار شد و روند تفهیم اتهام او رسما در برابر قاضی امانوئل مرچان برگزار شد.