کنعانی: سفارت عربستان در تهران بازگشایی می‌شود

بورس
بهابین

سخنگوی دولت گفت: کارنامه وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۴۰۱ ، کارنامه ای توام با موفقیت های بسیار چشم‌گیر و برجسته بود. سال ۱۴۰۱ در حوزه دیپلماسی یک سال پرتلاشی را پشت سر گذاشتیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره توافقات اخیر ایران و عربستان برای از سرگیری روابط و بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و ریاض اظهار کرد: بر اساس توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان ، هیئت فنی عربستان سعودی در روز شنبه وارد تهران شد و این هیئت در تهران و مشهد، اکنون مشغول بررسی شرایط و زمینه سازی برای بازگشایی سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد است

و ی در این ارتباط افزود: همچنین ان‌شاءالله طی چند روز آینده شاهد عزیمت هیات ایرانی به عربستان برای زمینه سازی جهت بازگشایی سفارت ایران در ریاض و کنسولگری کشورمان در جده خواهیم بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخشی دیگر از صحبت های خود در این نشست گفت: امیدواریم با توجه به شرایط جدید در منطقه، ما شاهد شکل‌گیری روند آتش‌بس پایدار در یمن و آماده شدن زمینه برای شکل‌گیری روند صلح پایدار متناسب با منافع ملت یمن با مشارکت تمام طرف‌های یمنی در این کشور باشیم‌

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد:تغییر و تحولات در وزارت خارجه یک اتفاق جدیدی نیست.در ارتباط با مسائل قفقاز ما هیچ نقطه جدیدی بر مواضع گذشته ایران نداریم که بخواهیم در این جلسه اضافه کنم.

کنعانی ادامه داد: ایران یکبار دیگر بر مواضع گذشته تاکید می‌کند که مسائل بحرانی در منطقه می‌بایست در چارچوب رویکرد سیاسی مورد حل و فصل قرار گیرد و ما از رویکردهای سیاسی همواره استقبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد:یکی از اهداف سفر وزیر حمل و نقل عراق به ایران رایزنی درباره احداث خط ریلی شلمچه-بصره است.ایران مسئولیت احداث پل بر روی اروندرود را پذیرفت.

وی افزود: پروژه خط ریلی شلمچه-بصره طی ۱.۵ سال به سرانجام خواهد رسید.

منبع: ایسنا