تحلیل بنیادی شبندر / زمستان کم رونق پالایش نفت بندرعباس

بورس
بهابین

پالایش نفت بندرعباس در آخرین ماه از سال 1401 توانست یک میلیون و 546 هزار متر مکعب محصول تولید کند. این عدد در مقایسه با تولید یک میلیون و 577 هزار متر مکعبی بهمن‌ماه حدود دو درصد کاهش داشته است. همچنین مقدار فروش شرکت نیز در این ماه با کاهش پنج درصدی نسبت به بهمن‌ماه روبه‌رو شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت پالایش نفت بندرعباس در سال 1375 با تغییر نام شرکت ملی گاز مایع ایران تاسیس شد. نام شرکت پالایش نفت بندرعباس در اواخر سال 90 در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران درج گردید و چهار ماه پس از آن، سهام این شرکت با نماد «شبندر» و قیمت 114 تومان برای اولین بار عرضه شد.

گفتنی است سرمایه این شرکت در زمان عرضه اولیه هزار و 380 میلیارد تومان بود که پس از چند مرحله افزایش سرمایه به 13 هزار و 434 میلیارد تومان رسید.

فعالیت اصلی این شرکت شامل انجام عمليات پالايش و فرآوری نفت خام و ساير هيدروكربورها، ساختن فرآورده‌های نفتی از قبيل بنزين، نفت سفید، نفت گاز، نفت كوره، گاز مايع، سوخت هواپيما و ساير مشتقات و فرآورده‌های جانبی است.

بانک رفاه کارگران با در اختیار گرفتن بیش از 30 درصد از سهام شبندر بزرگترین سهامدار عمده شرکت پالایش نفت بندر عباس محسوب می‌شود.

شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان و بانک صادرات ایران نیز دیگر سهامداران عمده این شرکت به حساب می‌آیند. به طوری که هر یک به ترتیب 15.42 و 4.8 درصد از سهام شبندر را تحت مالکیت خود درآورده‌اند. گفتنی است 27 درصد از سهام این شرکت نیز در اختیار سهامدارن خرد یا به اصطلاح شناور است.

بررسی گزارش عملکرد ماهانه شرکت پالایش نفت بندرعباس نشان می‌دهد مقدار تولید و فروش شرکت در اسفند 1401 در مقایسه با بهمن همین سال تا حدودی افت داشته است.

به طوری که پالایش نفت بندرعباس در آخرین ماه از سال 1401 توانست یک میلیون و 546 هزار متر مکعب از محصولات خود نظیر نفت گاز، بنزین موتور و وکیوم باتوم را تولید کند. این عدد در مقایسه با تولید یک میلیون و 577 هزار متر مکعبی بهمن‌ماه حدود دو درصد کاهش داشته است.

همچنین پالایش نفت بندرعباس در اسفند 1400 موفق شده بود یک میلیون و 588 هزار متر مکعب تولید کند. بنابراین تولیدات اسفند 1401 شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال 1400 حدود سه درصد کاهش داشته است.

بررسی بیشتر این گزارش نشان می‌دهد شرکت پالایش نفت بندرعباس در اسفند 1401 موفق شد یک میلیون و 560 هزار متر مکعب از محصولات خود را به فروش برساند. این عدد در مقایسه با فروش یک میلیون و 644 هزار متر مکعبی بهمن‌ماه حدود پنج درصد کاهش و در مقایسه با فروش یک میلیون 540 هزار متر مکعبی این پالایش در اسفند سال 1400 به میزان یک درصد افزایش داشته است.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار بورس بخوانید.