عرضه خودرو در بورس کالا منتفی شد؟ / تداوم نبرد شورای رقابت با بورس

خودرو
بهابین

وزارت صمت از سال گذشته عرضه یکپارچه خودرو را کلید زده و قرار است امسال نیز همین روند را برای فروش خودرو به متقاضیان دنبال کند؛ این در حالی است که سال گذشته عرضه خودرو در بورس کالا هم یکی از روش‌های فروش این محصول به خریداران دست به نقد بود و توانسته بود پای دلالان را از بازار خودرو ببرد. حالا اما سخنگوی شورای رقابت آب پاکی را روی دست متقاضیان خودرو ریخته و اعلام کرده است که عرضه خودرو در بورس به طور کلی منتفی شده و قرار نیست دیگر خودرویی در بورس کالا عرضه شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، اسماعیل شجاعی سخنگوی شورای رقابت مدعی شده است شورای عالی بورس و وزارت صمت حق تصمیم‌گیری درباره عرضه خودرو را نداشته و آنها تصمیم غیرقانونی گرفته بودند. این در حالی است که شورای عالی بورس اختیار دارد در مورد تمامی شرکت‌ها و ناشران بازار سرمایه و لزوم یا ممنوعیت عرضه محصولات آنها در بورس کالا اظهار نظر و تصمیم‌گیری کند و خودروسازان نیز از این اصل مستثنی نیستند.

سخنگوی شورای رقابت درباره جزئیات جلسه روز گذشته این شورا درباره قیمت‌گذاری خودرو اظهار داشت: موضوع جلسه روز گذشته بررسی قیمت خودروی ساخت داخل بود که یکی از بحث‌های این جلسه میزان افزایش قیمت‌ها بود. شورا دستورالعملی را برای قیمت‌گذاری مشخص کرده و براساس آن دستورالعمل سازمان حمایت قیمت‌هایی را محاسبه کرد. وزارت صمت هم قیمت سه خودروی مشابه خارجی را برای هر خودروی داخلی محاسبه کرد، سازمان حمایت هم در کارگروه حضور داشت و در نهایت قیمت خودروها مشخص شد.

وی با بیان اینکه شورای رقابت قیمت‌ها را بررسی و تایید و آن را به وزارت صمت ابلاغ کرد و اعلام قیمت‌های جدید بر عهده وزارت صمت است، گفت: در جلسه دیروز شورا قیمت‌ها را تنها برای تولیدات داخل و نه خودروهای وارداتی و خودروهای مونتاژ را بررسی و اعلام کرد، وزارت صمت این اختیار را دارد که بخشی از درصدهای افزایش قیمت خودروها را اعلام کند.

سخنگوی شورای رقابت همچنین از منتفی شدن عرضه خودرو در بورس خبر داد و تاکید کرد: عرضه خودرو در بورس کالا به طور کلی منتفی شد و از سه ماه گذشته منتفی بودن عرضه خودرو در بورس قطعی شده‌ بود. شجاعی ادامه داد: وزارت صمت هم پذیرفته ‌است که فروش خودرو در سامانه متمرکزی که خود این وزارتخانه اعلام کرده انجام دهد و تعدادی ثبت نام هم برای پیش‌ فروش انجام شده ‌و از طریق قرعه‌کشی و نوبت دهی مکانیزم فروش خودرو در انجام است.

وی در گفت‌وگو با ایلنا افزود: در این باره دیگر بحثی وجود ندارد چراکه همه متوجه شده‌اند که فروش خودرو در بورس کالا به زیان مصرف‌کننده است و تنها آورده‌ای برای دولت داشت. البته در ادامه می‌توانست به نفع خودروساز باشد اما موضوع مهم زیانی بود که مصرف‌کننده وارد می‌کرد.

سخنگوی شورای رقابت با بیان اینکه اساسا در هیچ کجای دنیا خودرو در بورس کالا به شکل مزایده‌ای به فروش نمی‌رود، اظهار داشت: عرضه خودرو در بورس تصمیم موقت و اشتباهی بود که از ابتدا شورای رقابت مخالفت خود را با این ساز و کار عرضه و فروش خودرو در بورس اعلام کرد و محکم هم بر روی دلایل مخالفت خود با این موضوع ایستاد، دیگر عرضه خودرو بورس از دستور کار خارج شد و منتفی بودن آن قطعی و نهایی است.

وی تاکید کرد: کشف قیمت خودرو در بورس کالا به صورت تهاجمی به زیان مصرف‌کننده بود چراکه به طور محدود چند دستگاه خودرو عرضه می‌شد و تقاضا هم بسیار بود و عملا هر کسی که قیمت بالاتری را اعلام کرد خودرو را خریداری می‌کرد و این فرایند در نهایت به ضرر مصرف‌ کننده بود و تعادل بازار را بهم می‌زد.

شجاعی درباره اظهارات رییس بورس مبنی بر حق شکایت بورس از شورای رقابت به دلیل زیان سهامداران خودرو گفت: بورس می‌تواند نسبت به شکایت از شورای رقابت اقدام کند اما تا به امروز این اتفاق نیفتاده است چراکه اساسا تصمیم عرضه خودرو در بورس خلاف قانون بود و شورا هم از همان ابتدا اعلام کرد که خودرو یک کالای کاملا انحصاری است و شورای رقابت می‌تواند در این باره تصمیم بگیرد. بورس و وزارت صمت حق تصمیم گیری درباره عرضه خودرو به این شکل را نداشت و آنها تصمیم غیر قانونی گرفته بودند.

سخنگوی شورای رقابت در حالی این ادعا را مطرح کرده است که سازمان بورس به عنوان متولی بازار سرمایه دارای اختیارات زیادی درباره ناشران فعال در این بازار است؛ به این ترتیب سازمان بورس می‌تواند نسبت به عدم عرضه محصولات خودروسازان- به عنوان ناشر- در بورس کالا و فروش انحصاری آن در بازار و در همین حال تخطی از اصول کشف قیمت بر اساس مکانیزم بازار، اقدام قانونی انجام دهد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار بورس دنبال کنید.