افزایش 51 درصدی بودجه سلامت

بورس
بهابین

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ضمن ابلاغ تقدیر رییس مجلس از تلاش های کادر سلامت در تعطیلات نوروز از رشد ۵۱ درصدی بودجه نظام سلامت توسط مجلس خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سید جلیل میرمحمدی در همایش تجلیل از خادمان سلامت نوروزی با بیان اینکه نجات جان هر انسان مطابق آیه قرآن برابر است با نجات جان کل بشریت و کادر سلامت مصداق عینی این آیه شریفه هستند، گفت: بر اساس اعلام وزیر بهداشت در نوروز ۱۴۰۲ فقط با احیای قلبی جان ۱۷۰۳ بیمار را نجات داده شده است.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی در دو سال اخیر بودجه‌های بسیار خوبی به نظام سلامت اختصاص داده است، گفت: اختصاص ۵۰۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ برای اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و تداوم همین مقدار اعتبار در بودجه امسال برای اجرای این قانون، بخشی از این اعتبارات بوده است. در زمینه اختصاص یک درصد از مالیات ارزش افزوده به نظام سلامت مطابق قانون، مجلس شورای اسلامی بودجه ۴۰۰۰ میلیاردی از این محل را در سال ۱۴۰۱ به ۱۸.۵ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ افزایش داد که در بودجه سال جدید هم این رقم دو برابر شده است.

میرمحمدی با اشاره به راه‌اندازی صندوق حمایت از بیماران خاص تحت حمایت مجلس شورای اسلامی، گفت: سال گذشته و امسال به صورت جداگانه ۵۰۰۰ میلیارد تومان به این صندوق اختصاص یافته است. در عین حال اختصاص اعتباری بالغ بر ۴۶.۵ هزار میلیارد برای اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع، اختصاص ۳.۵ هزار میلیارد تومان برای نوسازی ناوگان اورژانس و اختصاص درآمد حاصل از عوارض مالیات بر مواد دخانی بخش دیگری از تلاش های مجلس شورای اسلامی جهت تقویت نظام سلامت کشور بوده است.

منبع: ایسنا