پیش بینی بورس دوشنبه 14 فروردین 1402 / پشتوانه بازار سرمایه برای رشد در فصل بهار

بورس
بهابین

بورس تهران در روز پایانی هفته گذشته پنجمین روز متوالی رشد خود را گذراند تا پس از گذشت بیش از 30 ماه از سقف تاریخی خود عبور کرد. به واسطه همین اتفاق اما بازار سرمایه کانون توجه سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بازار‌ها قرار گرفته است. عواملی که باعث می‌شود رشد بازار سرمایه تداوم یابد چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در سال گذشته بازار سرمایه روز‌های پر افت و خیزی را پشت سر گذاشت. اخبار مختلف در حوزه‌های مختلف به بازار مخابره می‌شد که بازار و صنایع مختلف را تحت تاثیر خود قرار می‌داد.

گاهی محدودیت‌هایی در فعالیت کارخانه‌ها و گاهی خوشبینی‌های ناشی از آزادشدن بحث قیمت‌گذاری دستوری، یا برگشت مجدد قیمت‌گذاری، بحث نرخ موثر دلار و محدودیت‌های صادراتی و تعرفه‌هایی که دستگاه‌های مختلف در موردش تصمیم‌گیری می‌کردند، تمامی مواردی بودند که شرایطی را بر بازار حاکم کرده بودند که علارغم وجود پتانسیل‌هایی در بازار سرمایه به واسطه اما و اگرهای زیاد و وعده‌هایی که عملی نمی‌شد، سرمایه‌گذاران ترجیح می‌داد که خرید‌های خود را به زمان دیگری موکول کنند.

این وضعیت تا ماه‌های پایانی سال ادامه پیدا کرد و در نهایت به مرور اتفاقاتی نظیر پذیرش مجدد خودرو در بورس کالا، یا اصلاح قیمت دلار نیما و حرکت نرخ تسعیر ارز از محدوده 28 هزار تومان به قیمت‌های بالای 35 هزار تومان گشایش‌هایی را در بازار سرمایه رقم زد.

طبیعتا با افزایش جذابیت و آزادی صنایع وشرکت‌ها در قیمت‌گذاری محصولات خود و عرضه ارز با قیمت‌های شناور شاهد افزایش عرضه ارز در بازارهای متشکل که اخیرا ایجاد شد، بودیم. این موضوع موجب کاهش التهاب بازار اسکناس آمریکایی نیز شد و با آرام شدن حدودی این معاملات میدان فردوسی، سرمایه‌گذاران این بازار موازی به سمت بازار سرمایه حرکت کردند.

گرچه این موضوع نباید باعث شود وضعیت فاجعه‌بار تورمی کشور و همچنین وضعیت نقدینگی که نشان می‌دهد همچنان از افزایش نرخ دلار حمایت خواهد کرد، فراموش شود اما اتفاقات یاد شده باعث شده تا اندکی از شتاب این حرکت کاسته شود.

اوضاع سیاسی و تحولاتی که در هفته‌های پایانی سال اتفاق افتاد که موجب نزدیک شدن روابط کشور به همسایگان خود، بهتر شدن تعاملات سیاسی و اقتصادی و اخباری از این دست که به بازار مخابره شده، باعث شد تا ریسک سیستماتیکی که بر بازار سهام سایه افکنده بود کاسته شود و به خوشبینی فعالان بازار افزوده شود. این ریسک از فضای التهابی امنیتی-نظامی خود خارج شده است و بازار در مسیر آرام‌تری گام برمی‌دارد.

همچنین به رغم نقص‌های فراوانی که طرح واردات خودرو دارا است و انتقادات به حقی که به آن وارد می‌شود، ثبت نام‌هایی که صورت گرفت باعث شد تا آرامش بیشتری در بازار خودرو نیز حاکم شود و گرایش افراد برای سرمایه‌گذاری در بورس افزایش یابد.

از سویی موضوع تولید محور سیاست‌های کلی کشور عنوان شده است. فعالان اقتصادی امیدوارند برخلاف سالیان گذشته که بدون پیاده سازی عملیاتی صرفا نامی شعاری برای سال انتخاب می‌شد، در سال 1402 به سوی کاهش محدودیت‌های تولید برای شرکت‌ها از طریق کاهش سیاست‌های قیمت‌گذاری دستوری و سایر سیاست‌هایی که صنایع کشور را در طول سال‌ها آزار داده گام برداریم.

در پایان جریان معاملات روز پایانی هفته گذشته بورس تهران با صف‌های خرید قدرتمند در نماد‌های بزرگ و شاخص‌ساز خود کار را به پایان رساند. کارشناسان معتقدند در هفته آتی نیز مسیر کلی بازار صعودی است اما نماد‌هایی که رشد بیشتری داشته‌اند و به مقاومت‌های خود نزدیک شده‌اند نیاز به استراحت دارند.

گزارش‌های بیشتر تحلیل بازار را در صفحه اخبار بورس بخوانید.