رونمایی از خودروی جدید سایپا/ ساندروی ایرانی با چه قیمتی به بازار می‌رسد؟

خودرو
بهابین

گروه خودروسازی سایپا امروز خودروی جدید P90 را رونمایی کرد که آن را نسخه ایرانی ساندرو می‌داند. اما این خودرو چه زمانی و با چه قیمتی به بازار عرضه می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز شرکت خودروسازی سایپا با حضور محمدعلی تیموری، مدیرعامل این شرکت و رضا فاطمی‌امین، وزیر صمت در مراسمی از موتور جدید ME16 و خط تولید جدید سایپا رونمایی کرد. فارغ از رونمایی موتور جدید، سایپا از سه خودروی جدید خود نیز رونمایی کرد. شاهین پلاس، شاهین و P90 از محصولات جدیدی بودند که امروز به نمایش درآمدند.

البته باید به این نکته اشاره کرد که محصول جدید P90 با گیربکس دستی یا همان ساندروی ایرانی را شرکت پارس خودرو به بازار عرضه می‌کند و هنوز برای این خودرو نامی تعیین نشده است. البته طبق اعلام وزیر صمت و مدیرعامل سایپا، این خودرو با نام کادیلا وارد بازار روسیه خواهد شد.

در حاشیه مراسم رونمایی تیموری در رابطه با زمان عرضه این خودرو به بازار گفت: P90 در دی ماه سال جاری برای نخستین‌بار عرضه می‌شود.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در رابطه با قیمت نسخه جایگزین L90 در ایران گفت: قیمت دقیق خودروی P90 هنوز مشخص نشده است. اما هنگام عرضه آن به بازار حدود نصف قیمت بازار آزاد ساندرو خواهد بود.

در این میان، این مساله مطرح می‌شود که ساندرو در بازار آزاد ایران با چه قیمتی خرید و فروش می‌شود؟

آگهی‌های خرید و فروش خودرو در فضای مجازی قیمت‌های متفاوتی را برای ساندرو در نظر گرفته‌اند. اما مدل صفر این خودرو در بازار آزاد با توجه به قیمت‌های اعلامی دیوار، بین یک میلیارد و260 میلیون تا یک میلیارد و 370 میلیون تومان قیمت دارد.

حال باید به این نکته اشاره کرد که قیمت ساندرو در بازار تا زمان ورود جایگزین آن، یعنی P90 به احتمال زیاد با افزایش همراه خواهد شد و ارزش این خودرو از یک میلیارد و 370 میلیون تومان نیز فراتر می‌رود.

با فرض ثابت‌ماندن قیمت‌ها تا پایان دی‌ماه سال جاری، احتمالاً نسخه ایرانی ساندرو با قیمتی حدود 630 میلیون تا 685 میلیون تومان به بازار عرضه شود.

البته پیش از این، مدیرعامل سایپا در نشست خبری خود اعلام کرد: گروه خودروسازی سایپا سعی می‌کند محصولات خود را امسال با استانداردهای 85گانه تولید کند، در نتیجه قیمت تمام‌شده خودروها افزایش می‌یابد.

اظهارنظر تیموری مبنی بر افزایش هزینه‌های تولید این احتمال را پیش می‌کشد که محصولات پارس خودرو و سایپا نیز در ادامه سال با افزایش قیمت مجدد مواجه شوند و ساندروی ایرانی نیز با قیمتی بیش  از 680 میلیون تومان به دست خریداران برسد.

برای مطالعه بیشتر، خبر واردات خودروی کارکرده؛ شکست انحصار بازار یا فرار از استیضاح؟ را در تجارت‌نیوز بخوانید.