قیمت گذاری نهاده‌های تولید مسکن در هاله‌ای از ابهام

بورس
بهابین

در حالی وزیر راه وزارت صمت را براساس قانون جهش تولید مسکن مسئول فراهم کردن شرایط پیش‌خرید نهاده‌های تولید مسکن می‌داند که وزیر صمت سازوکار تعیین قیمت را مربوط به بورس کالا می‌داند.

به گزارش تجارت‌نیوز،  رییس جمهور دستور مهمی در خصوص کنترل بازار سرمایه به وزیر اقتصاد داده است. با توجه به اینکه قیمت عمده محصولات فلزی و معدنی در زمان حاضر در بورس کالا تعیین می‌شوند، عملا شاهد تعیین قیمت براساس دلار و حتی بالاتر از آن هستیم.

رییس جمهور در همان جلسه‌ای که به آن اشاره شده بود، با اشاره به تصمیمات اخیر شورای‌ عالی مسکن و نیز نزدیکی فصل جابجایی‌ها، از وزیر مسکن خواست با هماهنگی دستگاه‌های ذیربط، تدابیر لازم را برای تسهیل شرایط تامین مسکن مورد نیاز مستاجران در نظر گیرد.

اخیرا احمد دنیامالی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص لزوم حذف دلار در قیمت‌گذاری نهاده‌های تولید گفته است که برای بهبود وضعیت در حوزه انبوه‌سازی مسکن نیازمند تحول در رویه قیمت‌گذاری فولاد و سیمان هستیم.

وی با بیان اینکه در کشور ما به واحدهای تولیدی بزرگ سیمان و فولاد یارانه پرداخت می‌کنیم، گفته است: چطور می‌شود واحدهای تولیدی که تمامی هزینه‌های آنها به شکل ریالی آن هم با قیمت‌های یارانه‌ای است، قیمت محصول نهایی را با نرخ دلار روز محاسبه می‌کنند؟

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت که در جلسه اخیر شورای عالی مسکن از سوی وزیر راه و شهرسازی، وزیر راه تاکید کرده است که وزارت صمت بر اساس قانون جهش تولید مسکن باید شرایط پیش‌خرید نهاده‌های تولید مسکن را برای وزارت راه و شهرسازی فراهم کند.

وی افزود که وزیر صمت در پاسخ به این مطالبه وزارت راه پاسخ داده است که سازوکار تعیین قیمت نهاده‌های تولید مسکن در بورس کالا تعیین می‌شود. اما به واقع این اظهارات وزیر صمت نمی‌تواند توجیه کننده مسئولیتی باشد که این وزارتخانه در جهت تحقق قانون جهش تولید مسکن بر عهده دارد.

لازم به ذکر است، این همان موضوعی است که پیش از این نیز به آن اشاره شد و مربوط به ساز و کارهایی است که در نهایت قیمت‌گذاری محصولات و مواد اولیه تولید داخل را به بورس کالا و دلار گره زده است.

منبع:‌ تسنیم